Reklam
Sohbet
Sosyal SayfalarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret512617

Adem Yavuz Kimdir?

Adem Yavuz Kimdir?

 

Oturduğumuz mahallenin adının kime ait olduğunu biliyormuyuz?
Bİlmeyenler veya yanlış bilenler için detaylı yazı …
ADEM YAVUZ (1943-1974)

1943 yılında Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı Çınarlı köyünde doğdu.Babası Osman,annesi ELİF YAVUZ’dur. İlkokulu Çınarlı’da tamamlayan Adem YAVUZ,orta ve liseyi İstanbul’da bitirdi.

Ankara Sosyal Bililimler Fakültesi’nde ögrenimine devam ederken Günaydın Gazetesi’nde Ankara Muhabiri olarak gazeteciliğe başladı.Adem YAVUZ 1968 yılında TRTAnkara Televizyonu’nda bir süre çalıştıktan sonra 1Eylül 1969 tarihinde mesleğe ANKA Ajansı’nda devam etmiştir. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda Anadolu Ajansı (ANKA) Muhabiri iken Kıbrıs’a gitti. Orada Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateşdilerek,yaralandı. YAVUZ, 26Ağustos 1974’te Adana Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından Çınarlı’da yaptırılan anıt mezara defnedildi. Adem YAVUZ adı birçok ilimizde okul,kurum,mahalle ve caddelere isim olarak verilmiştir.

Adem Yavuz / Anka Ajansı (Kıbrıs 27 Ağustos 1974)

Kıbrıs harekatını takip eden Adem Yavuz ‘un 14 Ağustos 1974 günü gazeteci arkadaşı Ergin Konuksever ile birlikte Rum kesiminde kılavuz şoförlerinin yanlış yola girmesi nedeni ile araçlarının önü RUM tedhiş örgütü EOKA militanları tarafından kesilerek makineli tüfeklerle taranmıştır.Saldırı da Ergin Konuksever omzundan yaralanmış, Adem Yavuz ise hayatını kaybetmiştir.

TAGLAR:Adem yavuz,Adem Yavuz kimdir,Adem yavuz hayatı
REKLAM ALANI

 

Acil Telefonlar
ADEM YAVUZ PANOROMA
  Ademyavuz Panoroma
Reklam
Muhabirimiz olun

 muhabirimiz olun