Reklam
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 14° 11°
Sohbet
Sosyal SayfalarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret494045
Test Sürüşleri Başlıyor

İstanubul Metro hatları arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunda sona geliniyor.

Geri sayımın devam ettiği Çekmeköy'den Üsküdar'a gidecek metro seferlerine ilk olarak test/deneme araçlarıyla başlanıyor.. Test sürüşleri kapsamında raylara inen trenlerde test sürüşlerine geçiliyor. Yapımı büyük bir hızla devam eden, ışıklandırmasına kadar çok sayıda işi tamamlanan fakat bazı istasyonlarında çalışmaların halen sürdüğü Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı projesi kapsamında flaş gelişme yaşanıyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nda test sürüşlerine başlanıyor. Konuya ilişkin açıklama İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.
Açıklama kapsamında Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı projesinde raylara indirilen trenlerin test sürüşlerine başlayacağı ifade edildi.

Metro projesinde çalışmaların Ocak 2017 ile birlikte başlayacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi, test sürüşleri için raylara vagon indirilmeye başlandığını ve vagonların montajlarının sürdüğünü belirtti. Yeni metro hattının ulaşıma açılması ile Üsküdar ile Çekmeköy arasında ulaşımın süresini sadece 27 dakikaya indirecek metronun İspanya'da üretilen vagonlarından ikisi daha tırlardan alınarak dev vinçlerle raylara yerleştirildi. Böylece deneme seferinde kullanılacak aracın 6 vagonunun raylara indirilmesi 3 günde tamamlandı ve montaj aşamasına geçildiği gelen haberler arasında.
İstanbul'un önemli hatlarına entegrasyonu olacak dev metro hattı tamamlandığında, Altunizade'den metrobüs hattına, Üsküdar'dan ise Marmaray hatlarına tam entegrasyonu, aktarması sağlanacak.
Üsküdar-Ümraniye - Çekmeköy Metro Hattı’nda hangi istasyonlar bulunacak?
16 istasyonlu Üsküdar Çekmeköy metro hattı projesinde yapım işleri devam ederken, istasyonların tamamlanması için yoğun bir şekilde çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Üsküdar-Ümraniye - Çekmeköy Metro Hattı’nın İstasyonları:
1.Üsküdar,
2.Fıstıkağacı,
3.Bağlarbaşı,
4.Altunizade,
5.Kısıklı,
6.Bulgurlu,
7.Ümraniye,
8.Çarşı,
9.Yamanevler,
10.Çakmak,
11.Ihlamurkuyu,
12.Altınşehir,
13.İmam Hatip Lisesi,
14.Dudullu,
15.Necip Fazıl,
16.Çekmeköy / Sancaktepe.

• İstasyonlarda PAKS (Peron Ayırıcı Kapı Sistemi) sistemi kuruluyor.
• Hatta 21 adet 6’lı dizi olarak 126 Vagon hizmet verecek.
• Raylarda Otomatik ve tam sürücüsüz araçlar kullanılacak.
• Trenler saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine ve saatte 80 km hıza kadar ulaşabilecek.
• Metro Hattı, Üsküdar İstasyonunda, Marmaray Hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacaktır. Altunizade İstasyonunda Metrobüsten Metro hattına yolcu geçişleri yapılacaktır. Dudullu İstasyonunda planlama aşamasında bulunan Bostancı-Dudullu Hattı ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulmaktadır.

Metro-Ulaşım Süreleri:

• Hat Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzayacak.
• Yolcular seyahat başına ortalama 33 dakika zaman kazanacak.
• Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı Marmaray kanalıyla, Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı ve diğer tüm Metro Hatları ile entegre olacak.

Çekmeköy’den;

ÜSKÜDAR: 27 DK.
ÜMRANİYE’YE 12,5 DK.
KARTAL : 59 DK.
YENİKAPI: 36 DK.
TAKSİM : 44 DK.
HACIOSMAN: 68 DK.
HAVALİMANI : 68 DK.
OLİMPİYAT STADI:78 DK. dakikada ulaşacak.

REKLAM ALANI

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      573 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Acil Telefonlar
Reklam
ADEM YAVUZ PANOROMA
  Ademyavuz Panoroma
Reklam
Muhabirimiz olun

 muhabirimiz olun