Reklam
Sohbet
Sosyal SayfalarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret512617

Süleyman Kalaycı

Süleyman Kalaycı
skalayci61@yahoo.com
Doğru Beslenmeyen Okul Çağı Çocukları.
02/09/2013
okul çağında beslenme
 
Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarıları, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklara göre daha yüksek olmaktadır. Uzmanlar; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okulda daha başarılı olmaları ve girdikleri sınavlarda daha iyi sonuçlar elde edebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmelerinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.
 
Okul çağı çocukları okula başladıklarında yeni bir çevreye giriyorlar, farklı şeyler öğreniyorlar, yaşam boyu sürecek davranışlar kazanıyorlar. Uzmanlar, bu dönemde edinilen beslenme alışkanlıklarının gelişme ve büyüme açısından çok önemli olduğunu söylüyor.  Yeterli beslenmeyen çocuklarda birçok önemli problem ortaya çıkmaktadır. Problemlerden bazıları: fiziksel gelişim sorunlarıdır; Boy kısalığı, zayıflık, şişmanlık, zihinsel gelişme sorunları; zekâ gelişiminin yavaşlaması, eğitimde başarısızlık, sosyal uyumsuzluk, seksüel gelişim bozuklukları. Ayrıca genel sağlık problemleri de ortaya çıkabilir; doygunluk, acıkma, iştah duyu bozuklukları; kemik dokusu bozuklukları, kas dokusu bozuklukları, göz bozukluğu, anemi, diyabet, kalp damar hastalıklarına eğilimin artması ve enfeksiyonların sık sık tekrarlanması gibi.
 
“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur”
 
Çocuğa kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kahvaltı yapmayan çocuğun büyüme ve gelişme hızı yavaşlar, dikkati azalır, hareket hızı azalır, çalışma ve öğrenme yeteneği sınırlanır, derslerine konsantre olamaz, derslerinde başarısız olur. Çocuğun günlük gereksinimini aile ve öğretmeni takip etmelidir.  Çocukluk çağında kahvaltıda her gün 1 yumurta yenilebilir, peynir, zeytin, domates, salatalık gibi sebzeler, ceviz sabah kahvaltısı için uygun besinlerdir.
 
Özellikle ilkokul bitene kadar beslenme çantası kullanmasına özen gösterin, beslenme çantasını çocukla birlikte hazırlamak daha iyi sonuç verecektir. Bu yaşlarda neler yemesi gerektiğini öğretmek ve sağlıklı ürünleri sevdirmek gerekir. Öğün atlanmamalıdır.
 
Fastfood ürünler pastane ürünleri, büfe kantinden alınan tost sandviç gibi ürünler, ekmek arası ciğer, hamburger gibi hangi sağlık koşullarında üretildiğini bilinmeyen sokak ürünleri kullanılmamalıdır. Kolalı içecekler yerine süt, ayran kullanılmalıdır. Beslenme çantasına evde yapılmış yiyecekler  (tavuklu veya peynirli sandviç, evde yapılmış börek yanına ayran, meyve) konulmalıdır. Okuldan çıktıktan sonra da düzenli olarak beslenme alışkanlığı edinmelidir.


Paylaş | | Yorum Yaz
14446 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oruç Tutanların Savaşı - 01/07/2013
Ramazan ayında oruç tutan kişilerde uzun saatler süren açlık ve sıvı tüketimi olmaması nedeniyle ağız kokusu sık rastlanan sorunlardan biridir.
Acil Telefonlar
ADEM YAVUZ PANOROMA
  Ademyavuz Panoroma
Reklam
Muhabirimiz olun

 muhabirimiz olun