Reklam
Sohbet
Sosyal SayfalarımızZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret512617
Süleyman Kalaycı
skalayci61@yahoo.com
Oruç Tutanların Savaşı
01/07/2013

Ramazan ayında oruç tutan kişilerde uzun saatler süren açlık ve sıvı tüketimi olmaması nedeniyle ağız kokusu sık rastlanan sorunlardan biridir. Oruç tutulması sebebiyle gün boyu dişlerin fırçalanamaması günlük bakımının yapılamaması ağız içerisinde bakterilerin üremesine ve dolayısıyla ağız kokusuna neden olmaktadır. Sahurda ve iftarda yediğimiz şeylere dikkat ederek ağız kokusunu azaltabiliriz.

Ağız kokusunu önlemek için Uzman uyarısı;

Çoğu kişi, “Benim ağız kokum böyle” diyerek, tedavi amacıyla hekime gitmeyi düşünmüyor. Ancak ağız kokusu tıpta bir hastalık olarak değerlendiriliyor. Oruç tutulması sebebiyle bu hastalık daha da rahatsız edici olabiliyor. Soğan sarımsak tüketimi ağız kokusuna yol açan yiyecekler olduğu için çok fazla tüketilmemesi eğer tüketilmesi gerekliyse pişirilerek tüketilmesi tercih edilmelidir. Şekerli ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi, sindirim sonrası ortaya çıkan kötü koku ağız kokusuna neden olacağı gibi gün boyu ağız bakımı yapılamayacağından dişlerde çürüklere de yol açar.

Sigara tüketimi hem diş eti hastalıklarına yol açar hem de fizyolojik ağız kokusuna neden olur. İçildikten sonra dişler iyi fırçalanmalı ağız gargarası ile çalkalanmalıdır. İftar ve sahurda bol su tüketimi çok önemlidir. Çay kahve gibi kafeinli şeylerin tüketimi vücutta su tutulmasına neden olduğu için ağız kuruluğuna yol açar. Ağız kuruluğu ağız kokusuna sebep olur. Bu nedenle asitli ve kafeinli içeceklerin fazla tüketilmemesi eğer tüketildiyse üzerine bol su içilmesi gerekmektedir.

Süt ürünleri sindirimleri sırasında kötü koku ortaya çıkar. Sahurda içerisinde su içeriği yönünden zengin olan yiyecekler örneğin domates elma tüketilmesi ağız kuruluğunu önleyeceğinden dolayı ağız kokusunu azaltacaktır. Et ürünleri protein içerdiğinden sindirilmeleri sırasında kötü koku ortaya çıkacağı için bu tür yiyeceklerin az yenilmesi gerekmektedir.

Sahurda ve iftarda dişlerin fırçalanması ağız gargaralarının kullanılması ve diş ipi kullanımı “ağız kokusunu” önlemek için önemlidir.

Düzenli olarak Diş doktoruna muayene olmak sorunun giderilmesinde önemlidir. Oruç tutulmasından dolayı meydana gelen fizyolojik ağız kokusunu önlemek amacıyla  baharatlı ve şekerli yiyeceklerin  kafeinli ve asitli içeceklerin az tüketilmesi ve bol su içilmesi gerekir.Paylaş | | Yorum Yaz
2015 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Doğru Beslenmeyen Okul Çağı Çocukları. - 02/09/2013
Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarıları, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklara göre daha yüksek olmaktadır.
Acil Telefonlar
ADEM YAVUZ PANOROMA
  Ademyavuz Panoroma
Reklam
Muhabirimiz olun

 muhabirimiz olun